Zioła w domu – Arnika górska
Polska sztuka leczenia roślinami, podobnie jak w Europie Zachodniej, wywodzi się ze średniowiecznego zielarstwa. Powstała i przez długi okres rozwijała się mając za podstawę ludową tradycję leczenia ziołami. W ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat rozwinęła się w nowoczesną metodę leczenia.
Arnika górska (łac. Arnica montana)
Działanie i zastosowanie:
Helenalina działa przeciwzapalnie, obniża ciśnienie krwi i zwalnia akcję serca, olejek działa odkażająco. Arnika posiada właściwości przeciwzapalne i gojące. Preparaty z arniki stosowane są zewnętrznie jako środki przeciwzapalne i antyseptyczne w stłuczeniach, opuchnięciach, a także w schorzeniach jamy ustnej. Wzmacniają ściany naczyń włosowatych i zapobiegają tworzeniu się skrzepów żylnych. W przypadku uszkodzeń ułatwiają wchłanianie wybroczyn krwawych przy uderzeniach, złamaniach oraz przy czyrakach i wrzodach, zmniejszają obrzęk i jego bolesność. Łagodzą też bóle artretyczne. Zewnętrznie stosuje się wyciągi z arniki w przypadku wystąpienia krwiaków, stłuczeń, obrzęków pourazowych, oparzeń I i II stopnia, owrzodzeń, czyraków, wylewów podskórnych, zapaleniu ścięgna stawu i nerwu, w bólach barków, do płukania przy zapaleniu jamy ustnej oraz owrzodzeniu jamy ustnej i dziąseł, a także po ukąszeniu owadów. Użyta miejscowo skutecznie leczy urazy, stłuczenia, obrzęki. wyciągi z kwiatów arniki są stosowane w postaci okładów, nacierań i maści. Nie należy stosować preparatów z arniki zewnętrznie na otwarte rany, oparzenia III stopnia i ostre stany zapalne skóry.
Arnika wspomaga też leczenie trądziku. Ekstrakt z tej rośliny jest dodatkiem do kosmetyków przeznaczonych do cery z tendencją do przetłuszczania. Karotenoidy są prekursorami witaminy A i silnymi przeciwutleniaczami. Dlatego sprawdzają się w leczeniu trądziku. Ponadto właściwości przeciwzapalne łagodzą stany zapalne występujące w przypadku cery o podłożu trądzikowym. Naparu lub odwaru z arniki można używać zamiast toniku do przecierania skóry, a także do płukania włosów, jeśli szybko się przetłuszczają. Tymol i kwas chlorogenowy zawarte w ekstrakcie z arniki górskiej, doskonale dezynfekują skórę oraz są przydatne w zwalczaniu bakterii, wirusów i grzybów.