Zapalenie korzonków – korzenie nerwowe – objawy, leczenie
Zapalenie korzonków w potocznym języku określane jako „korzonki nerwowe„. Zapalenie korzonków jest procesem w którym włókna nerwowe odchodzą od rdzenia kręgowego w postaci nici korzeniowych, a po połączeniu tworzy pień nerwu rdzeniowego. Na wysokości każdej przestrzeni międzykręgowej od rdzeniu odchodzą dwa korzenie brzuszne oraz drwa korzenie grzbietowe co łącznie daje nam cztery korzenie. Po każdej stronie rdzenia odchodzą po dwa korzenie zwane jako para. Włókna nerwowo czuciowe zawiera każdy korzeń nerwowy, a włókna brzuszne są włóknami ruchomymi.
Uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych – objawy
Uszkodzenie korzeni nerwowych jest najczęstszym powodem przez jaki powstają niedowłady oraz porażenia mięśni unerwianych przez tworzony przez nie nerw rdzeniowy ewentualnie ból i zaburzenia czucia w unerwianym obszarze. Jednym z najczęstszych powodów uszkodzenia korzeni nerwowych są choroby kręgosłupa. Choroby które najczęściej wpływają na kręgosłup to: wypadnięcie dysku, gruźlica kręgosłupa, wszelkiego rodzaju nowotwory i zapalenia oraz wiąd rdzenia. Zapalenie korzonków można zaliczyć do rwy kulszowej.
Najczęstszą dolegliwością spowodowaną uszkodzeniem korzeni nerwowych, jest zespół korzeniowy, potocznie zwany korzonkami. Najwyraźniejszym objawem są ból oraz neurologiczne objawy ubytkowe. W większości przypadków dolegliwość spowodowana jest uciskami na korzeń nerwowy lub porażeniem. Dolegliwość może oddziaływać na kończyli górne oraz dolne.
Zapalenie korzonków – dolegliwości bólowe
Ze względu na rozwój dolegliwości pierwsze objawy zapalenia korzonków mogą objawiać się po kilku latach i najczęściej występują w postaci bólu karku oraz okolic łopatki. Przeważnie bóle te występują podczas przeziębienia, ochłodzenia lub przeciążenia, ewentualnie podczas złej pozycji podczas siedzenia lub snu przy nagłym ruchu głową. Zespoły korzeniowe kończyn górnych najczęściej występują w obrębie trzech dolnych korzeni szyjnych.
Zapalenie korzonków w obrębie dolnych kończyn umiejscowione są głównie w obrębie jednego tylko korzenia nerwowego, a przyczyną jest przepuklina krążka międzykręgowego. Tak samo jak w przypadku kończyn górnych dolegliwości mogą ujawniać się po kilku miesiącach, nawet do kilku lat. W czasie występowania objawów ból może okazywać się w stopniu narastającym lub niespodziewany. Objawy we wcześniejszej fazie mogą być ukryte i ujawniają się podczas przeziębienia, choroby lub niepoprawnej postawy.
Przykładowe objawy zapalenia korzonków
- Odruchowe ustawianie kręgosłupa w kierunku przeciwnym do uszkodzonych korzeni
- Przykurcz mięśni przykręgosłupowych
- Pomniejszenie lordozy szyjnej
- Ból na łopatkach
- Odczuwalne bóle przy pochylaniu głowy
- Bóle podczas odchylania głowy
- Promieniujące bóle klatki piersiowej
- Boczne skrzywienie kręgosłupa
- Zmniejszenie lordozy lędźwiowej
- Dodatni Objaw Lasègue’a
Zapalenie korzonków – leczenie zespołów korzeniowych
Zapalenie korzonków powinno się leczyć w jak najwcześniejszym stadium, aby uniknąć wzrostu napięcia mięśni, który w efekcie objawia się bólami. Pierwszym elementem kuracji powinno być poddanie się manipulacji i trakcji, aby poluźnić uciśnięte korzenie. W przypadkach, gdy przyczyną jest przepuklina jądra miażdżystego, wtedy najlepszym rozwiązaniem są zabiegi farmakologiczne, fizykoterapeutyczne oraz kinezyterapia. W ciężkich przypadkach leczenie może być realizowane tylko operacyjnie, gdy powyższe zabiegi nie przynoszą efektów.
Zapalenie korzonków leczone w obrębie kończyn dolnych wygląda podobnie jak leczenie kończyn górnych z niewielkimi różnicami. W tym przypadku rodzaj wykonywanych zabiegów jest ściśle uzależniony od stadium dolegliwości. W ciężkich przypadkach stosuje się manipulacje, trakcje oraz poizometryczną relaksację mięśni. Kiedy indziej, gdy chory odczuwa silne bóle, wtedy ulgę przynosi ułożenie chorego w pozycji, która nie naciska na korzenie. Pomaga też Arcydzięgiel litwor. W przypadku niedowładów powinno w trybie natychmiastowym wykonać operację, aby nie doprowadzić do nieodwracalnych porażeń mięśni.