Zabiegi ziołowe
Działanie ziół jest coraz częściej ponownie doceniane. Choć nie są one w stanie poradzić sobie z każdą dolegliwością, to jednak bywają niezastąpione, na przykład w problemach z układem pokarmowym i trawiennym, w lekkich schorzeniach neurologicznych, czy w profilaktyce układu naczyniowego i sercowego. Oprócz tego zabiegi ziołowe mogą być naprawdę różnorodne. Od „klasycznych” zdrowotnych okładów czy kompresów, po maski, płukanki do włosów, kąpiele aromaterapeutyczne, masaże z użyciem specjalnych glinek…Co ciekawe, wiele z tych zabiegów możemy wykonać samodzielnie, w domowym zaciszu, bez narażania się na wysokie koszty.
Zabiegi w gabinetach kosmetycznych
Oczywiście coraz więcej gabinetów kosmetycznych oferuje zabiegi spod znaku fitomedycyny (często łącząc ją z inspiracjami rodem z indyjskiej ajurwedy, czy nawet chińskimi wpływami). Wpływ ziół na organizm jest niezaprzeczalny, w dodatku preparaty te nie generują skutków ubocznych, nikłe jest również ryzyko przedawkowania. Dobroczynne działanie ziół jest zauważane zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Szczególnie jeśli chodzi o problemy z cerą czy włosami. Zioła mogą być stosowane wewnętrznie i zewnętrznie (ta druga forma dominuje w zabiegach ziołowych).
Działania przeciwzapalne i dezynfekujące ziół
Warto zwrócić uwagę na właściwości dezynfekujące i przeciwzapalne ziół – rośliny takie jak babka lancetowata, dziurawiec, krwawnik, nagietek lekarski, pokrzywa czy rumianek pospolity mają szerokie zastosowanie w problemach skórnych (takich jak łojotok, trądzik, podrażnienia, zaskórniki etc), oraz ich profilaktyce. Z kolei inhalacje – na przykład z lipy, czarnego bzu czy wierzby białej mogą stanowić doskonały sposób leczenia kaszlu, astmy czy zapalenia gardła bądź oskrzeli. Okłady z użyciem ziół to nie tylko sposób na piękną skórę. Mogą zapewnić również doskonałą formę aromaterapii (wskazanej w stanach napięcia, stresu).