Promieniowanie UV przyczyną raka skóry
Jak twierdzą niektórzy medycy, przedawkowanie słońca może grozić nam utratą zdrowia. Wielu z nich, uważa nawet, że przeżyte we wczesnym dzieciństwie poparzenie słoneczne, zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry w wieku dorosłym. Dlatego też, bardzo ważną kwestią w czasie korzystania z kąpieli słonecznych, jest odpowiednia ochrona dzieci przed działaniem słońca. Oczywiście nie tylko nasze pociechy, wymagają takiej troski. Także my – osoby dorosłe – powinniśmy pamiętać o tym, aby na słońcu bez zupełnej ochrony, nie przebywać dłużej niż przez kwadrans. Jest to, bowiem najbezpieczniejsza granica czasu, kiedy promienie UV nie są jeszcze w stanie nam zagrozić. Dłuższe takie bezmyślne przebywanie na pełnym słońcu, może okazać się dla nas bardzo niebezpieczne. Oto, w jaki sposób promienie uv, mogą przyczynić się do powstania u nas złośliwego nowotworu skóry.
Zbyt częste wystawianie się na słońce, bez odpowiedniej ochrony przed jego działaniem, powoduje, zakłócenie pracy, naturalnych mechanizmów obronnych skóry. Docierające do skóry właściwej promienie UVB, niszczą delikatną strukturę, z jakiej składa się ta tkanka. Tym samym, dochodzi do uszkodzeń tworzących ją komórek. Te z kolei przekazują błędny kod dalej i osłabiają pozostałe komórki. Nagromadzenie takich właśnie „uszkodzonych” komórek, prowadzi w rezultacie do powstania zmian nowotworowych. Mogą one pojawić się dopiero po wielu latach, zbyt częstego korzystania z takich przyjemności jak zbyt częste oddawanie się kąpielom słonecznym, bez dostatecznej ochrony. Na wystąpienie zmian nowotworowych, bardziej narażone są te osoby, które we wczesnym dzieciństwie mają za sobą już słoneczne: poparzenia lub udar. Ponadto bardzo często rak skóry, atakuje osoby z wrażliwą cerą oraz tych, którzy, mimo, że cierpią na alergie słoneczne, nie żałują sobie przebywania na słońcu.
Promienie UVB, które przyczyniają się do występowania poparzeń, dających często w następstwie zmiany nowotworowe, mogą być przyczyną pojawienia się raka kolczystokomórkowego, podstwnokomórkowego bądź też bardzo popularnego czerniaka.
- Rak kolczystokomórkowy atakuje głównie twarz i ramiona. Rozwija się częściej u osób o jasnej cerze i wrażliwym typie skóry. Pojawia się na skutek, nadmiernego rogowacenia naskórka, do którego dochodzi pod wpływem słońca. Ma on postać niewielkiego guzka, który powiększając się, przybiera postać czerwonego wrzodu. Atakuje głównie osoby starsze po 60 roku życia.
- Rak podstawnokomórkowy pojawia się z kolei w okolicach wewnętrznych kącików oczu oraz nosa. Również przybiera postać zgrubienia na skórze, które początkowo nie różni się kolorystycznie, od pozostałej części skóry. Atakuje on przede wszystkim osoby starsze po 60 roku życia.
- Czerniak przybiera postać znamienia. Może on umiejscowić się na podudziu – u kobiet, lub na tułowiu – u mężczyzn. Szczególnie narażone są na jego powstanie osoby, o jasnej karnacji a także właściciele piegów, pieprzyków czy innych znamion.