Obowiązkowe badania profilaktyczne
Badania profilaktyczne powinniśmy udać się od czasu do czasu bez wskazania zakładu pracy czy tylko w sytuacji, kiedy zaobserwujemy jakieś niekorzystne zmiany w organizmie.
Profilaktyczne to znaczy zapobiegawcze, samokontrolne, ale też systematyczne.
Podstawowe badania profilaktyczne to:
- ob, mocz, morfologia,
- poziom cukru we krwi,
- poziom cholesterolu,
- zmierzenie ciśnienia,
- badanie EKG,
- badanie TSH na tarczycę,
- RTG zatok
- USG jamy brzusznej
Najczęściej trzeba wykonywać badania:
- badania okulistyczne
- badania ginekologiczne
- badania neurologiczne
- badania kardiologiczne
- badania stomatologiczne
W tym celu lepiej zabrać skierowanie od lekarza rodzinnego do specjalisty. Warto leczyć się u jednego specjalisty i jednego lekarza pierwszego kontaktu, najlepiej całą rodziną, gdyż w ten sposób będzie on znał dokładnie stan Twojego zdrowia i stan chorób genealogicznych.
- Obowiązkowe badania profilaktyczne do pracy uzależnione są od jej rodzaju. Jeśli pracujemy w biurze przed komputerem konieczne jest badanie wzroku.
- Jeśli pracujemy na wysokościach potrzebne będą tutaj badania wysokościowe.
- Jeśli pracujemy przy zbiorowym żywieniu musimy posiadać aktualną książeczkę sanepidu, w jakiej podbite będą typowe badania związane z wykrywaniem chorób układu pokarmowego i chorób zakaźnych.
Szczególne znaczenie ma kontrola ciśnienie tętniczego.
Nadciśnienie tętnicze to standardowa przyczyna śmierci. Jest to choroba układu krążenia, która często prowadzi w efekcie do nagłej śmierci lub rozwoju chorób tkj.:
- zawał
- udar mózgu
- miażdżyca
- tętniak
Nadciśnienie tętnicze zazwyczaj jest wykrywane przy zwyczajnym kontrolny, sporadycznym badaniu ciśnienia w przychodni. Nadciśnienie tętnicze to zazwyczaj utrzymujące się stale lub okresowo powtarzające się podwyższone ciśnienie krwi. Norma ciśnienia to w granicy 140 skurczowe i 90 rozkurczowe, 140 na 90 mmHg.
Nadciśnienie tętnicze jest bardzo częstą choroba w Polsce, niemal 1/4 społeczeństwa ma problem z odpowiednim ciśnieniem krwi.
Problem w wykryciu i leczeniu nadciśnienia tętniczego tkwi w tym, że nie da się wskazać jego przyczyny. Zaledwie mały odsetek osób cierpiących na nadciśnienie posiada zdiagnozowane jej przyczyny. Należą do nich głównie problemy z nerkami, nadczynność tarczycy.
Nadciśnienie tętnicze można zaobserwować poprzez objawy chorobowe typu ból głowy w jej tylnej części, brak siły do zwiększonego wysiłku fizycznego, częsta krew z nosa. Ludziom z nadciśnieniem często szybko psuje się wzrok. Nadciśnienie to także choroba cywilizacyjna, podobnie jak cukrzyca czy alergia.
Niemal w każdym domu jest już aparat do mierzenia ciśnienia, warto zatem kilka razy w miesiącu poświęcić te kilka minut i zbadać ciśnienie profilaktycznie swojej rodzinie i samemu sobie. Mierzenie ciśnienia to także darmowy zabieg w każdym ośrodku zdrowia i przychodni.
Obecnie korzystamy z elektronicznych aparatów do mierzenia ciśnienia, jednak kierując się opiniami fachowców i sondażami badania opinii publicznej stwierdzamy, że dużo bardziej precyzyjny jest aparat do mierzenia ciśnienia z naturalnym odsłuchem i badaniem stetoskopem.