Medycyna sportowa dla każdego?

Do zadań lekarza medycyny sportowej można zaliczyć dbanie o ogólnie pojętą profilaktykę osób niestroniących od aktywności fizycznej. Dotyczy to zarówno profesjonalnych sportowców, jak i amatorów.

Udając się do lekarza medycyny sportowej, można liczyć m.in. na wykonanie badań lekarskich, które przeprowadzane są w celu ustalenia możliwości uprawiania danego sportu czy też powrotu do aktywności fizycznej po przerwie.

Medycyna sportowa nie tylko dla profesjonalistów

Czy do lekarza medycyny sportowej udają się wyłącznie zawodowi sportowcy? Z całą pewnością nie i na wizytę jak najbardziej mogą umówić się także osoby uprawiające sport dla przyjemności. Nie ważne jest to, na jakim poziomie zaawansowania znajduje się dana osoba – czy jest profesjonalistą czy też może dopiero co zaczyna swoją przygodę w danej dyscyplinie sportowej. Do lekarza medycyny sportowej przychodzą nawet rodzice ze swoimi dziećmi, w celu dobrania odpowiednich zajęć sportowych. Nie każda jednostka ma bowiem predyspozycje do pływania czy trenowania judo. Do lekarza medycyny sportowej warto także udać się w celu sprawdzenia, czy uprawiany przez dziecko sport jest dla niego bezpieczny. Chodzi tutaj o sprawdzenie, czy dany organizm jest rzeczywiście właściwie przygotowany do uprawiania wybranej dyscypliny sportowej.

Komu zatem polecana jest wizyta u lekarza medycyny sportowej?

Na konsultację z lekarzem medycyny sportowej z pewnością mogą zapisać się osoby poświęcające sporą ilość czasu na treningi siłowe, pływanie czy też uprawiające inne dyscypliny sportowe. To samo dotyczy amatorów, czyli osób początkujących. Z usług lekarza medycyny sportowej korzystają także maratończycy i triatloniści oraz osoby biorące udział w innego rodzaju zawodach sportowych. Jak najbardziej warto udać się do niego z wizytą w celu upewnienia się, czy możliwości naszego organizmu pozwalają na wykonywanie danych ćwiczeń oraz czy dzieci mogą uczestniczyć w dodatkowych zającach/zawodach sportowych. Zadaniem lekarza medycyny sportowej jest ocenienie pracy układu ruchu, oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz wykluczenie przeciwwskazań do uprawiania danej dyscypliny sportowej. To on kwalifikuje do uprawiana danej dyscypliny sportowej i wydaje orzeczenie dotyczące takiej możliwości.

W celu zapoznania się z pakietami usług z zakresu medycyny sportowej warto zajrzeć na www.portamedica.pl.