Kolonoskopia – badania przesiewowe w celu identyfikacji raka jelita grubego

Przesiewowe badania mają na celu wykrycie choroby, gdy pacjent nie odczuwa żadnych objawów. (W przypadku wystąpienia objawów przeprowadza się testy diagnostyczne, aby ustalić ich przyczynę.)

Zwykle rak jelita grubego rozwija się z polipów, czyli nieprawidłowych narośli w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Badania przesiewowe mogą zidentyfikować te polipy, co umożliwia ich usunięcie jeszcze przed przekształceniem się w nowotwór. Ponadto, badania te mogą wcześnie wykryć raka jelita grubego, kiedy to leczenie jest najbardziej skuteczne.

Zalecenia dotyczące kolonoskopii

Osoby dorosłe po 45. roku życia powinny regularnie poddawać się badaniom przesiewowym w kierunku raka jelita grubego. Osoby z wyższym ryzykiem zachorowania powinny skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, kiedy zacząć badania przesiewowe i jak często je powtarzać. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają w rodzinie przypadki raka jelita grubego lub cierpią na choroby zapalne jelit, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna. U tych pacjentów może być konieczne wykonanie badań przed ukończeniem 45. roku życia oraz częściej niż u innych pacjentów.

Kolonoskopia

Podczas kolonoskopii lekarz wprowadza do odbytu pacjenta długą, elastyczną rurkę z kamerą. Badanie pozwala ocenić, czy w jelicie grubym i odbytnicy występują polipy lub zmiany nowotworowe. W trakcie procedury lekarz może usunąć większość polipów, a także pobrać próbki do dalszych analiz. Kolonoskopia może być również wykorzystywana jako badanie kontrolne, jeśli podczas innych badań przesiewowych zauważono coś niepokojącego.

Kolonoskopia ze znieczuleniem w Warszawie – badania przesiewowe mogą być przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym lub w znieczuleniu miejscowym, w zależności od ustaleń z pacjentem.

Znieczulenie do badania kolonoskopowego jest to krótkie znieczulenie dożylne. Pacjent „zasypia” na okres badania. Po badaniu jest wybudzany i pozostaje jeszcze przez pewien czas w pokoju wybudzeń. W dniu znieczulenia, po jego wykonaniu, nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani podejmować decyzji finansowych.

Jak często należy wykonywać kolonoskopię: co 10 lat (pacjenci z wyższym ryzykiem raka jelita grubego powinni poddawać się badaniom częściej).

Gastroskopia

W trakcie badania kolonoskopowego można również przeprowadzić badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego czyli gastroskopię. Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym – badanie gastroskopii wykonuje się w zależności od ustaleń z Pacjentem – w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.