Jak zredukować stres?
Stres towarzyszy nam od zawsze w codziennym życiu. Odkąd żyjemy bardziej intensywnie, jesteśmy bardziej zapracowane, również i stres występuje w coraz większych ilościach. Nowa praca, projekt na wczoraj w tej obecnej pracy, problemy na studiach czy w domu to tylko niektóre sytuacje, które nas stresują. Jak sobie radzić ze stresem? Jak sprawić, żeby coś, co nas paraliżuje przekształcić w czynnik, który zmobilizuje nas do pracy i działania?
Znajdź źródło stresu
Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: co nas stresuje? Czy jest to jedna konkretna sytuacja, która się zbliża, czy coś, co robimy regularnie, czy nasze życie prywatne dalekie jest od ideału i dlatego się stresujemy. Zidentyfikowanie problemu pomaga w znalezieniu sposobów na wyeliminowanie go. Gdy stresujemy się wystąpieniami publicznymi – zacznijmy je ćwiczyć, gdy zaczynamy nową pracę – przygotujmy się do wykonywania nowych obowiązków jak najlepiej, a żeby zyskać sympatię współpracowników zabierzmy ze sobą coś słodkiego. Gdy źródłem jest nasze życie osobiste – nie bójmy się porozmawiać z mężem czy partnerem i powiedzieć mu o naszych odczuciach i spróbować razem polepszyć wspólne relacje.
Efektywnie zarządzaj swoim czasem
Ludzie, którzy są wypoczęci są zazwyczaj mniej zestresowani, także pilnuj tego, żeby codziennie przesypiać minimum 6-7 godzin w nocy. Ustaw swój harmonogram dnia tak, aby odpowiednio wcześnie położyć się spać ale również wstać wystarczająco wcześnie, by nie ryzykować spóźnieniem do pracy. Jeżeli lubisz siedzieć do późna lub wstawać skoro świt, kolejnym rozwiązaniem są drzemki w ciągu dnia. Czasami nawet 15 minut wystarczy, by się odstresować, a regularne drzemki obniżają poziom kortyzolu w organizmie.
Dbaj o porządek
Żyjąc w pośpiechu, kiedy nieustannie musimy zdążyć z czymś na czas, nawet bałagan w dokumentach może łatwo wytrącić z równowagi. Wywołanie stresu jest o wiele mniej prawdopodobne kiedy wiemy gdzie, co mamy jak również pracując w uporządkowanym otoczeniu możemy nieświadomie poprawić swoją efektywność.
Bądź aktywna fizycznie
Ruch sprawia, ze w mózgu wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Poza tym wysiłek pomaga rozładować złą energię. Warto wybrać taki rodzaj sportu, który sprawia nam przyjemność. W ten sposób można zapomnieć o dręczących nas problemach i rozładować towarzyszące nam napięcie. Ponadto, sport wpływa pozytywnie na wiele innych aspektów – poprawia krążenie, dotlenia organizm, a gdy jest uprawiany regularnie pomaga utrzymać formę, co z kolei podnosi naszą samoocenę.
Znajdź czas dla rodziny i przyjaciół
Kto, jeśli nie twoi najbliżsi będą starali się pomóc rozwiązać twoje problemy i będą dla ciebie oparciem w trudnych sytuacjach. O wiele łatwiej jest poradzić sobie ze skutkami stresu, mając oparcie w rodzinie i przyjaciołach. Nie wstydź się mówić o tym, co cię martwi i stresuje. Znajdź czas dla najbliższych – wyjdź z przyjaciółmi na miasto lub zaszyj się w domu na weekend i wyłącz telefon.
Naucz się odpoczywać
Nie można żyć nieustannie na pełnych obrotach. Nawet kiedy mamy odpowiedzialną i wymagającą pracę, czasem trzeba dać sobie wolne. Dla niektórych to nie lada wyczyn – wyłączyć telefon i poświęcić chwilę dla samego siebie. Kąpiel relaksacyjna, masaż, wieczór z książką czy cokolwiek innego, co sprawia nam przyjemność może w bardzo krótki sposób pomóc w walce ze stresem. Nie warto z tego rezygnować – prędzej czy później nasze ciało powie dość, a lepiej takim sytuacjom zapobiegać zawczasu.
Sprawiaj sobie przyjemności
Za ciężką pracę należy się nagroda. Nagradzaj się – pozwól sobie od czasu do czasu na coś słodkiego. Spełniaj swoje marzenia – jeśli od dawna marzy ci się skok ze spadochronem, zrób to. Jeżeli chcesz zmienić coś w swoim życiu, wprowadzić jakieś nowe zwyczaje czy rytuały – nie zastanawiaj się zbyt długo. Wprowadzając nowe, ekscytujące doświadczenia szybko zapomnimy o stresie, a skupimy się na tym, co nowe.
Mierz siły na zamiary
Branie sobie zbyt wielu rzeczy na głowę to jest jedno z najczęstszych źródeł stresu. Denerwujemy się, że nie zdążymy przygotować prezentacji do pracy, że nasz projekt z braku czasu nie jest wystarczająco dobry, że nie mamy dla siebie czasu i wyglądamy coraz gorzej. Rozwiązaniem jest zaplanowanie sobie, ile obowiązków jesteśmy w stanie udźwignąć i niezapracowywanie się, lecz efektywne wykonywanie powierzonych obowiązków, których ilość jest dla nas optymalna.
Trudno jest wyeliminować stres zupełnie z naszego życia, lecz trzeba umieć kontrolować jego poziom, aby pozostał tylko taki, który motywuje nas do działania.