Jak wygląda pierwsza wizyta u okulisty
Osoby, które czują, że mają problemy ze wzrokiem i chciałyby nosić soczewki kontaktowe nie mogą ot tak po prostu udać się do sklepu i je zakupić. Przed takim krokiem niezbędna jest wizyta u okulisty, który przeprowadzi odpowiednie badania dającego nam odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące naszych oczu. Osoby, które miały już kiedyś robione badania wzroku mniej więcej mogą sobie wyobrazić jak to będzie wyglądało, jednak trzeba wziąć tę poprawkę, iż dopasowanie soczewek zajmie trochę więcej czasu niż zwykłe badania sprawności oczu. Trzeba więc podczas umawiania się na wizytę podkreślić, że będzie ona powiązana z dostosowaniem soczewek.
Zaraz po wejściu do gabinetu lekarz będzie chciał z pewnością przeprowadzić wywiad na temat naszych oczu. Będzie on pytał nie tylko o sprawy zdrowotne. Zapewne chętnie pozna również powód, dla którego chcemy nosić soczewki oraz poruszy kwestię soczewek kosmetycznych, czyli takich, które mogą zmieniać zarówno kolor jak i kształt naszych oczu. Musimy się z nim nawet podzielić trybem życia jaki prowadzimy. Szczególnie tyczy się do rodzaju aktywności oraz czasu spędzanego przed ekranem komputera czy też telewizora. To wszystko będzie miało wpływ na rodzaj przepisanych nam soczewek kontaktowych. Powyższe informacje wskażą okuliście ogólny kierunek badań, które następnie przeprowadzi. Są one bardzo proste i bezbolesne. Celem takich badań jest przede wszystkim dojście do tego, w jakiej kondycji znajdują się nasze oczy i jakiej mocy soczewki są im niezbędne.
Jeżeli lekarz uzna naszą wadę za wystarczającą do przepisania okularów to z pewnością to zrobi. Kolejnym krokiem będzie wykonanie pomiarów oka, które pozwolą na dobranie najlepszych soczewek. Bardzo ważne są tutaj takie dane jak powierzchnia oka, kąt i promień krzywizny oraz długość i wysokość gałki. Konieczne będzie również wykonanie badań rogówki oka, ponieważ nie każdy może nosić soczewki. Istnieją bowiem wady, które wykluczają niektórych ludzi z używania soczewek kontaktowych.
Po wykonaniu wszystkich pomiarów lekarz da nam soczewki próbne, które powinny pasować. Po odczekaniu kilkunastu minut będziemy mogli stwierdzić czy dobrze się w nich czujemy, a specjalista określi czy rzeczywiście są one dopasowane. Po wykonaniu tych wszystkich czynności będzie mógł on nam nareszcie przepisać odpowiednie soczewki, które będziemy mogli nosić przez najbliższy czas, aż do kolejnej wizyty.