Jak używać płynów do czyszczenia soczewek?
Myślę, że bardzo wiele osób, które korzystają z soczewek miesięcznych doskonale zna temat ich czyszczenia jak i używania specjalnych preparatów do tego zabiegu. Jednak osoby, które dopiero zamierzają nosić soczewki lub postanowiły zamienić jednodniowe na te długoterminowe powinny zapoznać się z poniższym tekstem. Najważniejsza jest dobra znajomość płynu, którego będziemy używać. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, iż nie wszystkie preparaty nadają się do czyszczenia wszystkich typów soczewek, dlatego warto dokładnie czytać dołączone do nich ulotki lub po prostu poradzić się farmaceuty.
Dobór odpowiedniego płynu jest bardzo ważny z tego względu, że niektóre z nich mogą wchodzić w niepożądaną reakcję chemiczną z soczewką. Przy zakupie najlepiej poprosić o płyn wielofunkcyjny, który spełnia za jednym zamachem kilka bardzo ważnych funkcji. Jednocześnie czyści, dezynfekuje i spłukuje brud z soczewek. Używając preparatów do soczewek warto stosować się do kilku prostych rad. Pierwsza z nich dotyczy samego czyszczenia soczewek. Podczas polewania szkieł kontaktowych płynem nie można pod żadnym względem dotykać końcówką powierzchni soczewek. Może to doprowadzić do zanieczyszczenia płynu w butelce i sporym skróceniem jego terminu ważności.
Przeterminowany płyn do soczewek
Podobne konsekwencje mogą wystąpić, jeżeli nie będziemy zakręcać buteleczki po każdorazowym użyciu. Stosowanie przeterminowanych płynów do czyszczenia może mieć przykre konsekwencje. Po upływie terminu ważności traci on swoje charakterystyczne właściwości i nie czyści soczewek w odpowiedni sposób. Używanie zepsutego płynu bardzo szybko może mieć negatywne skutki w postaci chorób oczu związanych z stosowaniem niewyczyszczonych soczewek. Sprawnie działający płyn usuwa przynajmniej 90% bakterii i zanieczyszczeń, wystarczy sobie wyobrazić, że jeśli będzie on przeterminowany to jego skuteczność może spaść nawet do 50% lub jeszcze niżej, a już jest martwiące.