Jak uniknąć zaparć?
Dieta współczesnego człowieka, bogata w białko i tłuszcz zwierzęcy, a pozbawiona. błonnika, powoduje wiele schorzeń wśród których być może nie najważniejszym, lecz dość dokuczliwym jest zaparcie. Mówi się, że kłopoty z wypróżnianiem to choroba XX wieku, dotykająca kraje najbardziej rozwinięte. Rzecz w tym, że pożywienie ubogie w niestrawne dodatki, niemal całkowicie zostaje wchłonięte w układzie pokarmowym. Ilość nieprzyswojonych resztek jest zbyt mała, by stanowiła dostateczny bodziec dla prawidłowej pracy jelit. Tak tworzy się zaparcie.
Trzeba dodać, że zaparcie to nie tylko przykre uczucie ociężałości i przepełnienia. Wydłużenie czasu przebywania resztek pożywienia w organizmie powoduje, że dłużej przenikają do organizmu znajdujące się w stolcu substancje szkodliwe, mogące mieć m. in. działanie rakotwórcze. Skrócenie czasu przebywania tych substancji w jelitach uniemożliwia przenikanie ich do tkanek i zapobiega rozwojowi zmian chorobowych.
Pamiętając, iż zaparcie może być również objawem stanów chorobowych, z czystym sumieniem możemy polecić stosowanie zasad, które uchronią większość z nas przed przykrą dolegliwością jaką jest zaparcie:
- Zrezygnujmy z przetworzonej żywności, konserw, zup w torebkach i kostkach, białej mąki, oczyszczonego cukru i ryżu. W ten sposób rozleniwiamy nasze jelita.
- Jedzmy więcej błonnika: pełnoziarnistego pieczywa i kasz, owoców i warzyw, a w nawykowych zaparciach także otrąb.
- Pijmy dużo płynów. Jeśli organizm będzie miał za mało wody, wchłonie ją z resztek w jelicie grubym, co spowoduje zaleganie stolca. Najlepiej pić niegazowaną wodę mineralną, soki.
- Bądźmy aktywni fizycznie. Ruch sprzyja prawidłowej przemianie materii i pracy jelit.
- Wyróbmy w organizmie nawyk do regularnej pory wypróżniania się.
Obstilax czyli 400 lat tradycji
Chociaż najwłaściwszym rozwiązaniem problemu zaparć jest prawidłowa profilaktyka, przez którą rozumie się zmianę trybu życia i nawyków żywieniowych, to niekiedy sięgnąć trzeba po środki przeczyszczające. W tym wypadku polecamy roślinny preparat przeczyszczający Obstilax. Mimo, że jest to jeden z najnowszych produktów na rynku, jego historia liczy lat 400. Z roku 1602 (za panowania Zygmunta III Wazy) pochodzi bowiem receptura sporządzanych przez zakonników pigułek na przeczyszczenie. O ile na samym początku był to specyfik produkowany na potrzeby dworu królewskiego, to prawdziwie „demokratycznym” preparatem stał się dopiero w Polsce Odrodzonej. W 1920 r. mgr farm. Adam Tuszyński rozpoczyna na szerszą skalę produkcję specyfiku ziołowego „PIGUŁKI REFORMACKIE z marką ZAKONNIK”. Wkrótce pigułki reformackie stają się najpopularniejszym w międzywojennej Polsce środkiem przeczyszczającym. Są eksportowane również do niektórych krajów Europy, a także – tuż przed wojną – do Stanów Zjednoczonych. W 1925 r. na Wystawie Przyrodniczo-Lekarskiej w Poznaniu Reformackie otrzymały Srebrny Medal, a później także Złoty Medal w Grecji.
Starsi ludzie zapewne pamiętają symbol produktu – charakterystyczną sylwetkę zakonnika, a także hasło reklamowe na emaliowanych wywieszkach przed aptekami: „Reformackie Pigułki z Zakonnikiem łagodnie przeczyszczają”. Z tym hasłem wiąże się zresztą anegdota literacka. Sławni dowcipnisie Polski przedwojennej, Julian Tuwim i Antoni Słonimski sparafrazowali w kabarecie ten slogan, który w ich wydaniu brzmiał: „łagodnie przeczyszczają nie przerywając snu”. Pozorna ta kpina wpłynęła na zwiększenie się popularności pigułek, a wdzięczny pan Tuszyński posłał sławnym poetom podziękowanie z koszem pełnym wytwornych trunkówPo wojnie produkcja została wznowiona. Niestety w 1951 r. firma zostaje zamknięta. Dopiero w połowie lat 90. Reformackie (tym razem pod nazwą Obstilax, choć z niezmienioną sylwetką zakonnika) zaczynają być produkowane przez firmę NP Pharma. Czy osiągną przedwojenne powodzenie ?
Zawarte w preparacie związki czynne wzmagają perystaltykę jelita oraz działają rozkurczająco i wiatropędnie ułatwiając wypróżnienie. Zawartość pektyn korzystnie wpływa na konsystencję stolca zaś śluzy roślinne zawarte w preparacie oraz dodatek mydła leczniczego ułatwiają i przyspieszają przechodzenie mas kałowych przez jelito.
Unikalna kompozycja preparatu sprawia, że OBSTILAX działa łagodnie ale skutecznie wybiórczo w jelicie grubym, nie zaburzając naturalnych procesów trawienia.