HENNA: Lawsonia intermis (Lawsonia bezbronna)
Lawsonia inermis, krzak zwany również lawsonia bezbronna, uzyskuje, w oazach Sahary, do 1 metra wysokości. Składa się z gałęzi z prostymi listeczkami koloru jaskrawej zieleni oraz z liści białych o 4 płatkach bardzo aromatycznych. Liście zapewniają odcień biały lub czerwony.
Madjoussy de l’El lub Hinna el madjoun (rodzaj henny) charakteryzuje się różnorodnym kolorem zieleni: od zieleni nefrytu, szmaragdu aż po kolor szarej zieleni. W okresie dojrzewania, korony spadają otwierają się i ukazują wełnistą substancję podobną do puchu karczocha oraz kanciaste ziarna. Kwiat jest mały, koloru purpurowego. Roślina ta występuje w górach i w regionach o bardzo gorącym klimacie.
Ghafeky de l’El, jeszcze inny rodzaj henny, przypomina liśćmi pieprz. Jej kwiaty, skupione w małych kwiatostanach koloru ognistej czerwieni, są bardzo aromatyczne i to z nich uzyskujemy olejek z henny.
Henna z Wielkiego Magrebu charakteryzuje się kwiatami koloru zieleni bardziej intensywnej od drzew oliwnych. Ziarna są czarne, a kwiaty białe i bardzo aromatyczne.
Kolejny rodzaj nazywa się Ousema lub indigo Razes i jest to henna, której liście mają właściwości medyczne.
Pochodzenie henny
Na długo przed inwazją żydzi i Egipcjanie używali henny, co znajduje potwierdzenie w dawnych pismach, z których najstarsze datują na 1298 i 1235 rok p.n.e. Podobnie analiza mumii Ramzesa II wskazuje na to, że henna byłą używana do farbowania włosów. Z kolei w tekstach Asyryjskich z VII wieku p.n.e. opisano jak henna była używana w przygotowaniach do ślubu (panna młoda miała pomalowane dłonie). W Chinach, ozdoby kobiet są farbowane dzięki hennie. Wietnamczycy lakierowali swoje zęby na czarno, mieszając hennę z produktami spożywczymi.
Miejsca kultury
W Azji hennę uprawia się na całym Bliskim Wschodzie, Iran, Pakistan, Indie zachodnie, Chiny, Afryka, Magreb, Senegal, a to dzięki temu, że roślina ta dobrze znosi klimat subtropikalny. Słodkawy i ostry zapach przypomina wydzielinę rezedy.
Henna jest sekretem natury, produktem w 100% naturalnym. Jest magiczną rośliną pełni rolę mityczną i artystyczną. Jest wszechobecna i można ją spotkać wszędzie w krajach Afryki Północnej.
Henna jest aromatyczna i odwaniająca ciało. Poza tym upiększa, odżywia i oczyszcza skórę. Kobiety często używają henny do barwienia włosów, rąk i stóp. Czynią to by uwodzić albo z pobudek religijnych oraz czerpią z niej siłę i odwagę potrzebną aby stawić czoło zmiennym kolejom życia. Henna ma magiczną moc, która chroni, pomaga i pozwala marzyć. Kluczem do estetyki na bazie henny jest metamorfoza symboli. Henna stanowi społeczną tradycję która jest obecna od starożytnych czasów.
Lawsonia bezbronna – właściwości medyczne
Właściwości medyczne tej niesamowitej rośliny są obecnie niepodważalne.
Rytuał powiązany z henną w formie czasowych tatuaży robi z niej element rytuału estetycznego i medycznego na raz. Od Starożytnych czasów, kobiety czerpią z niej element fascynacji i upiększania, który uznają za „symbol miłości, szczęścia i pomyślności”.
Wszędzie henna jest podstawowym elementem ceremonii tak pogrzebowych jak i ślubnych. Jej użycie jest również powiązane z rytuałami religijnymi, z zaklęciami szamanów i rytuałami czarnej magii.
Właściwości lecznicze henny
Znane są właściwości lecznicze henny, której liście miażdży się aż do uzyskania papki. Tę nakłada się na skórę i włosy, ponieważ pomaga leczyć rany i walczyć z łupieżem oraz chorobami skórnymi. Rzadziej używa się jej wewnętrznie zapobiegając dolegliwościom gastrycznym. Trzeba podkreślić że jest to produkt o wyjątkowo wysokiej skuteczności. Tym bardziej, że pozwala utrzymać na dłużej opaleniznę co jest wykorzystywane w Brazylii. Henna jest również wykorzystywana w celu leczenia stanów zapalnych na skórze. Szczególnie będących wynikiem prac domowych, sprawiając, że skóra staje się twardsza i przez to bardziej odporna na bakterie.
Zanim ludzie zaczęli używać szamponów i mydeł henna była jedynym środkiem stosowanym do mycia i ochrony włosów. I nawet obecnie henna nie do końca ustąpiła miejsca produktom chemicznym wśród młodych ludzi. Można zauważyć że nasze babcie mają piękne włosy i delikatną skórę których my młodzi nie możemy mieć. W czasach ceremonii tę magiczną roślinę utożsamiało się z radością. Motywy ilustrowane dzięki strzykawce i dużej igle mogą zgodnie z powszechnymi wierzeniami, chronić kobietę i dodawać jej uroku. W przeddzień ślubu, kobieta maluje sobie malowidło henną co ma jej zapewnić pomyślność, płodność i zgodność między małżonkami.
Henna jest modna, zwłaszcza tatuaże nią wykonane zachowują swój erotyczny wymiar symbolu obecnego w piosence, modzie, teatrze. Tatuaż wykonany henną jest tak popularny ze względu na swój charakter tymczasowy(do 15 dni) i możliwości graficzne, jako że za każdym razem można wykonać różne malowidła zależnie od swej zachcianki.
Henna upiększa, odżywia i oczyszcza skórę oraz włosy!