Diagnostyka i leczenie raka tarczycy cz.2.
Zakres operacji na układzie chłonnym
Operacja centralnych węzłów chłonnych szyi
Każda operacja tarczycy z powodu raka powinna obejmować węzły środkowe szyi – przedkrtaniowe, przedtchawicze, okołotchawicze i okołotarczycowe.
Operacja bocznych węzłów chłonnych szyi
Podczas gdy decyzja o wykonaniu badania śródoperacyjnego guza tarczycy, w którym postawiono rozpoznanie raka w przedoperacyjnym badaniu histopatologicznym, zależy od doświadczenia ośrodka i jego współpracy z patologami, obustronna biopsja węzłów bocznych szyi jest zawsze konieczna. W rakach zróżnicowanych, w których operacje układu chłonnego mają charakter wybiórczych limfadenektomii, umożliwia ona decyzję co do rozległości operacji węzłów chłonnych.
Raki zróżnicowane: rak brodawkowaty i rak pęcherzykowy
Jedno- lub obustronna operacja węzłów bocznych szyi jako zmodyfikowana limfadenektomia (bez wycięcia żyły szyjnej, mięśnia mostkowo-sutkowo-obojczykowego i n. XI) jest wskazana wybiórczo (selektywnie) wtedy, gdy biopsja węzłów bocznych szyi jest dodatnia lub palpacyjnie albo ultrasonograficznie stwierdza się powiększenie węzłów chłonnych wskazujące na istnienie przerzutów. Wykazanie przerzutów w węzłach środkowych nie wymaga obligatoryjnego wycięcia węzłów chłonnych bocznych, jeżeli nie ma cech ich zajęcia.
Rak rdzeniasty
W raku rdzeniastym limfadenektomia po stronie guza jest wskazana zawsze, jeżeli ognisko pierwotne przekracza 1 cm. W zaawansowanym raku rdzeniastym należy rozważyć rutynowo (elektywnie) obustronną limfadenektomię. Jest ona także wskazana w dziedzicznym raku rdzeniastym. Przy operacjach profilaktycznych u nosicieli mutacji protoonkogenu RET wskazania do elektywnej limfadenektomii zależą od lokalizacji mutacji (czyli od postaci raka dziedzicznego) oraz od wieku, w którym wykonywana jest operacja, a także od aktualnego stężenia kalcytoniny.
Rak niskozróżnicowany i anaplastyczny
W rakach niskozróżnicowanym i anaplastycznym wskazana jest elektywna limfadenektomia.
Operacja węzłów chłonnych śródpiersia
Węzły chłonne śródpiersia operowane są w razie podejrzenia przerzutów. Nie ma wskazań do operacji elektywnych.
Operacje wielonarządowe
W rakach zróżnicowanych operacje wielonarządowe mogą być wykonywane przy stwierdzeniu nacieku sąsiednich narządów (tchawica, przełyk, naczynia krwionośne), jeżeli istnieje szansa kompletnego wycięcia guza (resekcja R0). W raku niezróżnicowanym, potwierdzonym histopatologicznie, stwierdzenie nacieku sąsiednich narządów wymaga leczenia skojarzonego.
Przygotowanie materiału do badania histopatologicznego
Przygotowanie materiału przebiega zgodnie z opublikowanymi wytycznymi.
Powikłania po leczeniu operacyjnym raka tarczycy
Porażenie nerwu krtaniowego wstecznego
Obustronne porażenie strun głosowych wymaga na ogół tracheostomii w bezpośrednim okresie pooperacyjnym. Po każdej operacji winno być wykonane badanie laryngologiczne dla oceny funkcji strun głosowych i wskazań do leczenia tego powikłania. W razie trwałego porażenia konieczna jest rehabilitacja foniatryczna i rozważenie operacji łagodzących.
Niedoczynność przytarczyc
W bezpośrednim okresie pooperacyjnym konieczne jest monitorowanie stężenia wapnia zjonizowanego w surowicy krwi. Jeżeli niedoczynność przytarczyc trwa dłużej niż kilka dni, jej nasilenie powinno być ocenione przez rozszerzone badania – poza stężeniem wapnia, także stężenie fosforu nieorganicznego i PTH w surowicy krwi oraz dobowego wydalania wapnia z moczem. W zależności od wyników należy dobrać dawkę aktywnych pochodnych witaminy D (leczenie samą witaminą D3 nie jest obecnie stosowane) oraz wdrożyć suplementację węglanem wapnia, tak aby dostarczać co najmniej 1 g wapnia elementarnego dziennie.
Sprawdź też jakie badania diagnostyczne można zamówić online.
Źródła: www.breastprosthesis.com.pl