Choroby cywilizacyjne
Choroby dwudziestego pierwszego wieku często określa się jako choroby cywilizacyjne. To określenie wzięło się z tego, że większość tych dolegliwości pojawiło się wraz z rozwojem cywilizacji. Wcześniej nie zdarzało się, żeby ktoś cierpiał takie choroby, a nawet jeżeli miały miejsce jakieś pojedyncze przypadki, to nie było ich aż tak dużo, jak to mam miejsce obecnie.
Jakość życia z chorobą cywilizacyjną
Uważa się, że na częstotliwość występowania tych chorób, które w ogromnym stopniu potrafią utrudnić jednostce normalne funkcjonowanie w społeczeństwie wiąże się ze stopniem rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa. Ciężko jest jednak powiedzieć na ten temat coś więcej, bo dotychczas nie powstał żaden konkretny spis i opis chorób cywilizacyjnych. Przyjmuje się jednak potocznie, że za jedną z tych przypadłości uważa się choroby wieńcowe. Choroba ta wiąże się z niedokrwieniem serca, a jej nazwa określa cały zespół objawów chorobowych, które są następstwem długotrwałego stanu, w którym mięsień sercowy nie otrzymuje wymaganej ilości tlenu.
To prowadzi do wielu niewydolności dlatego też w przypadku zaobserwowania u siebie jakichś objawów, które mogą wiązać się z chorobami serca, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej. Inną popularną chorobą, o której można powiedzieć, że jest przypadłością dwudziestego pierwszego wieku jest oczywiście cukrzyca. Charakteryzuje się ona hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi chorej osoby. Na szczęście obecny poziom medycyny jest na tyle wysoki, że z tą chorobą można prawie normalnie żyć. Wystarczy tylko przestrzegać zaleceń lekarza i stosować specjalne leki. Choroby cywilizacyjne niewątpliwie będą się nasilały, ale z drugiej strony, dzięki postępowi w leczeniu, wiele z nich będzie można prosto i szybko wyleczyć.
Rozwój ma więc dwie strony: dobrą i złą, przy czym – patrząc na to wszystko obiektywnie – można dojść do wniosku, że obecny stan rzeczy jest dla człowieka o wiele korzystniejszy niż gdyby nie nastąpił taki rozwój i choroby cywilizacyjne byłyby rzadkością.