Żeby dłużej biło
Serce, narażone na stresy, wysiłki fizyczne i umysłowe, potrafi przystosować się do różnych warunków. Może bić szybciej lub wolniej, zmieniać ilość wyrzucanej w ciągu minuty krwi, za każdym razem automatycznie dostosowując się do zróżnicowanych obciążeń. Niestety, ten złożony układ sercowo-naczyniowy (czyli układ krążenia) z wiekiem staje się coraz mniej sprawny. Pomimo niewątpliwych osiągnięć w zapobieganiu, rozpoznawaniu i leczeniu chorób układu krążenia, nadal zajmują one pierwsze miejsce wśród przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych.
Poza niekorzystnymi zmianami w układzie krążenia, wynikającymi z upływu czasu, na kondycję naszego serca ma wpływ przyjęty przez nas styl życia. Jeżeli zamiast zdrowego sposobu odżywiania raczymy się ociekającym tłuszczem mięsem, białym pieczywem posmarowanym grubo masłem, słodyczami, nie stronimy od alkoholu, a coraz większe problemy i niepokoje koimy wypalając jednego papierosa za drugim, to nie bądźmy zdziwieni, że któregoś dnia poczujemy w klatce piersiowej trudny do zniesienia ból. To nasze serce zaczyna odmawiać posłuszeństwa…
Zapamiętajmy – medycyna nie przedłuża życia, przedłuża je sposób życia! Często od naszych własnych decyzji zależy, czy w przyszłości będziemy cieszyli się dobrym czy złym zdrowiem. Zmiana stylu życia na bardziej racjonalny zwiększy nasze szanse na długowieczność. Termin „choroby serca” oznacza szeroką gamę rozmaitych chorób, często o nieznanym początku i skrytej, podstępnej naturze. Dlatego przyszłość medycyny leży nie tylko w leczeniu, ale przede wszystkim w zapobieganiu chorobom. Postawmy na profilaktykę! Najważniejsze to: nie palić, regularnie uprawiać ćwiczenia fizyczne, zachowywać należytą wagę, unikać tłuszczów zwierzęcych i cukrów prostych w diecie oraz nie zaniedbywać leczenia już istniejących chorób. Są to zwykłe zalecenia zdrowego rozsądku, proste, aczkolwiek trudne do wprowadzenia w życie.
PRZYJACIEL OD SERCA
Powszechne jest przekonanie, że witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W telewizji, radiu, w gazetach wciąż mówi się, że aby zapewnić sobie jak najwięcej witamin, należy jeść warzywa i owoce lub uzupełniać niedobory witamin za pomocą preparatów witaminowych. Jednak jak wykazują badania, nie jest tak dobrze jakby można było sądzić po obrazie zewnętrznym. W Polsce jest wiele regionów i grup wiekowych które cierpią na niedobór witamin. Jest to szczególnie niepokojące w kontekście wysokiej zapadalności i umieralności Polaków na choroby układu krążenia.
Gerovital – dzięki odpowiednio dobranym składnikom i proporcjom doskonale eliminuje niedobory spowodowane złym odżywianiem i nieprawidłowym trybem życia. Zawarte w nim witaminy to podstawa profilaktyki wszystkich chorób serca, spowodowanych przez wolne rodniki czyli produkty uboczne przemiany materii. Przeprowadzono wiele badań naukowych, z których wynika, że substancje wiążące wolne rodniki są bezpieczne. Są też niezwykle pomocne w leczeniu takich chorób jak: choroba wieńcowa, miażdżyca naczyń obwodowych, nadciśnienie tętnicze. Potężną bronią w walce z chorobami układu krążenia są czołowe antyoksydanty, witaminy C i E. Witamina C wpływa korzystnie na wchłanianie żelaza (ma to szczególne znaczenie w niedokrwistościach spowodowanych niedoborem żelaza). Witaminy z grupy B, szczególnie B6 i B12 przyspieszają metabolizm i eliminację homocysteiny, której przypisuje się znaczący udział w powstawaniu zmian miażdżycowych. Ponadto cały kompleks witamin z grupy B wpływa wzmacniająco na układ nerwowy i wzmaga aktywność życiową.
Skład
W składzie Gerovitalu znajduje się również żelazo. Jest to pierwiastek niezbędny do życia: składnik hemoglobiny, nośnika tlenu w organizmie. Na 20 miliardów czerwonych ciałek krwi w organizmie, żelaza jest tylko 3,5-4,5 g. Jego znaczenie trudno jest jednak przecenić. Wchodzi w skład enzymów i hemoglobiny – barwnika czerwonych ciałek krwi, który przenosi tlen z płuc do tkanek. Żelazo z pożywienia jest na ogół trudno przyswajalne, zwłaszcza z produktów roślinnych. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia 1,3 mld ludzi na świecie cierpi na niedokrwistość w znacznym stopniu wywołaną niedoborem żelaza. Niemały odsetek w tej grupie stanowią ludzie starsi. W składzie preparatu znajdują się ponadto wyciągi z dwóch roślin leczniczych: głogu i serdecznika, które znane są z korzystnego działania na serce.
Serdecznik zalecany jest w przewlekłych, o łagodnym przebiegu schorzeniach sercowo-naczyniowych, przede wszystkim u osób starszych, u których stwierdzono postępujące zmniejszenie sprawności serca i początkowe objawy choroby wieńcowej. Głóg uważany jest za cenny lek dla tzw. serca starczego, nadmiernie obciążonego. Zalecany jest również u osób z łagodną niewydolnością wieńcową, osłabieniem mięśnia sercowego na skutek przebytego zakażenia, w zaburzeniach rytmu serca oraz upośledzeniu krążenia krwi w mózgu. Godne podkreślenia jest również jego działanie uspokajające. I oto mamy już cały obraz Gerovitalu – naszego „przyjaciela od serca”.