Przeziębienie – porady
Podwyższona temperatura, suchy kaszel, drapanie w gardle, zatkany nos, wodnisty katar, ogólne osłabienie to typowe objawy przeziębienia – tak potocznie określa się infekcję górnych dróg oddechowych.
Wbrew swojej nazwie przechłodzenie organizmu nie musi być ich bezpośrednią przyczyną. Podatność na infekcje w znacznej mierze jest uzależniona od funkcjonowania naturalnych mechanizmów obronnych organizmu. Otaczający nas świat pełny jest zarazków. Mimo to, ludzie żyją, często nie dostrzegając toczącej się w nich walki. Zawdzięczają to sprawnie działającemu systemowi immunologicznemu.
Dziś przeziębienie uważa się za ostrą chorobę zakaźną, którą podobnie jak grypę wywołują przede wszystkim wirusy. Mogą one przedostać się do górnych dróg oddechowych różną drogą. Najczęściej przenoszone są drogą kropelkową lub poprzez „samo zarażanie się”, np. przez podanie ręki przeziębionej osobie lub dotykanie przedmiotów używanych wspólnie z chorą osobą, a następnie dotknięcie tą ręką nosa lub oczu. Przeziębienia nie należy lekceważyć. Choroba może zadomowić się w różnych miejscach organizmu. W zależności od tego dochodzi do rozwoju kataru, anginy, nieżytu oskrzeli, zapalenia płuc, grypy, zapalenia stawów lub nerek. Pamiętajmy, że każda infekcja osłabia działanie naszego systemu immunologicznego.
Przeziębienie leczy się objawowo, zażywając zalecone przez lekarza środki farmaceutyczne lub stosując metody tradycyjne, tzw. domowe. W tym drugim przypadku dobre efekty przynosi stosowanie środków napotnych. W początkowym okresie przeziębienia skuteczne mogą być większe dawki witaminy C, która podnosi odporność organizmu.
Pożądane efekty przynosi też stosowanie diety lekkostrawnej. Trzeba pamiętać, żeby na czas choroby z żywienia całkowicie wyłączyć białka zwierzęce, gdyż powodują one wzrost ciepłoty ciała. Ważne jest podawanie dużej ilości płynu, najlepiej soków ze świeżych owoców lub jarzyn.
W profilaktyce przeziębień istotne jest żeby zapewnić organizmowi większą ilość snu i wypoczynku, odpowiednią porcję ruchu i właściwe odżywianie (witaminy!), a w okresie jesienno-zimowym ciepłą odzież. Należy też często myć ręce i unikać kontaktu z osobami przeziębionymi.
W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych polecamy lek homeopatyczny o nazwie JuBronchan C.
W skład leku wchodzi:
KALIUM BICHROMICUM – dwuchromian potasu, zastosowany homeopatycznie pobudza mechanizmy regulujące czynność wszystkich błon śluzowych, szczególnie przewodu pokarmowego i oddechowego. Jest specjalnie zalecany przy zapaleniach gardła i zatok przynosowych, przebiegających z utratą węchu, śluzowo-ropną, gęstą wydzieliną oraz z tendencją do tworzenia głębokich owrzodzeń.
CEPA – pospolita cebula znalazła zastosowanie w leczeniu obolałego gardła, ostrego wycieku wodnistej wydzieliny z nosa, łzawienia, drapania w krtani i odczucia szorstkości w gardle aż do bezgłosu.
RUMEX – Jest to powszechny w Europie szczaw.
W homeopatii znajduje zastosowanie głównie w infekcjach górnych dróg oddechowych przebiegających z suchym, męczącym kaszlem nasilającym się podczas wdychania zimnego powietrza.
TARTARUS STIBIATUS – Winian antymonylo-potasowy przyspiesza usuwanie zarazków i trucizn z organizmu poprzez zwiększone wydzielanie śluzu w oskrzelach. Jest stosowany jako pomocniczy lek w zapaleniach oskrzeli i płuc, w których występują trudności z odkrztuszaniem zalegającej, lepkiej wydzieliny.