Leczenie depresji
W społeczeństwie o wysokim stopniu cywilizacji choroba taka jak depresja pojawia się często i to nawet wśród ludzi młodych. Ponieważ choroba ta ma wiele przyczyn jest trudna do rozpoznania a tym samym leczenia. Często mówi się ze to choroba artystów, bo jest też chorobą bardziej duszy niż ciała. Dlaczego artystów? Bo to oni w alkoholu i środkach odurzających szukają ucieczki od problemów życia codziennego.Jednak i ludzie sukcesu, biznesmeni, ulegają tej chorobie, nie mogąc wytrzymać presji ciągłego udowadniania bycia najlepszym w pracy czy „bycia na fali lub topie” itp.
Zagrożenie dla młodego pokolenia na pewno wynika z tzw. chowania pod kloszem naszych dzieci, które nie są przygotowane na radzenie sobie ze zwykłymi problemami w szkole. W związku z tyloma aspektami leczenie depresji musi być zarówno wielokierunkowe począwszy od leczenia psychologicznego po farmakologiczne w trudnych przypadkach. Jednak bardziej znaczący wydaje się aspekt psychologiczny. Należy jednak w życiu codziennym nie nadużywać słowa depresja, bo choć jest to na pewno choroba, to często nie radzenie sobie z problemami utożsamiany z chorobą. W celu poznania diagnozy należy udać się do psychoterapeuty – w Krakowie pomoże nam psychoterapeuta Kraków.
Od wieków ludzie mieli problemy w życiu ktoś od nich odchodził, ktoś umierał, tracił pracę czy poważnie zachorował i mu7sieli sobie radzić sami, pomagały im w tym osoby najbliższe , które potrafiły słuchać i doradzać, stwarzały poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. W dzisiejszych czasach wszystko i wszyscy chcą iść na łatwiznę i łykniecie tabletki to najszybszy sposób na wszystkie dolegliwości fizyczne i psychiczne. Współczesne czasy to czasy wszelkiego rodzaju specyfików reklamowych na co dzień jako cudowne leki na wszystko. Wmawia się nam, że wszyscy musimy być na okrągło szczęśliwi, zadowoleni, bo jak nie to powinniśmy od razu brać leki. Nikt nie mówi, że stan normalny to także stan niezadowolenia, smutku, smaku porażki, dla większości to już objawy depresji. Nie pozwólmy sobą manipulować i wmawiać sobie że wszystkie nasze niepowadzenia trzeba leczyć. Nie dajmy się psychozom. Może wystarczy po prostu spojrzeć inaczej z innego punktu czy rozmowa z bliskimi nam osobami zastąpi tabletkę. Nie ma potrzeby wkraczać z leczeniem farmakologicznym , bo żadne leki nie uzdrowią nas jeżeli my sami nie zechcemy sobie pomóc. Dawniej nie znano takich chorób m.in. jak depresja czy stan depresyjny i ludzie musieli sobie radzić z tymi przypadłościami bez farmakologii. Przypomnijmy sobie czasy wojny obozów koncentracyjnych znane nam z filmów czy literatury. Pomyślmy czy ludzie żyjący w tamtych czasach nie powinni chorować na depresję, przecież tyle nieszczęść ich spotykało na co dzień.
Jak widać wszystko zależy od nas samych, od naszego nastawienia, bo każdy jest kowalem własnego losu, tak zresztą mówi dawne staropolskie powiedzenie. Nie stawiajmy sobie w życiu wielkich celów od razu, a idźmy małymi kroczkami, a w ten sposób osiągniemy go łatwiej. Nie żyjmy w świecie wirtualnym , a rzeczywistym i utrzymujmy z ludźmi kontakt rozmawiajmy o własnych problemach , słabościach , gdyż nikt z nas nie jest idealny. Nie zawsze wszystko w życiu nam wyjdzie ale to nie jest powód do popadania w depresje. Nie szpikujmy się „wspomagaczami” bez nich nasze życie będzie i szczęśliwsze i zdrowsze. To jak będziemy postrzegać świat i czy będziemy umieli cieszyć się każda chwilą zależy tylko od nas samych. Nie leczmy depresji lecz jej zapobiegajmy. Mówmy o tym szczególnie ludziom młodym, którzy szybko ulegają stanom depresyjnym w razie niepowodzenia i zaraz sięgają po farmakologię lub psychoterapię.