Rezonans magnetyczny – jedna z najczęściej stosowanych technik spektroskopowych w medycynie
Jest nowoczesnym i bardzo dokładnym badaniem, które pozwala uzyskać obraz przekroju narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Wykorzystując magnesy, wytwarza silne pole magnetyczne i fale radiowe, które dzięki podłączeniu do komputera zamieniają pozyskane dane w obraz. Czemu służy rezonans magnetyczny (MRI) i w jaki sposób należy się do niego przygotować?
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego
Choć siła pola magnetycznego powstałego w czasie badania jest 20 000 razy większa od pola magnetycznego Ziemi, rezonans magnetyczny pozostaje bez wpływu na zdrowie badanej osoby. Trwające od 15 do 90 minut badanie jest bezbolesne, nie powoduje żadnych reakcji biologicznych ani nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego. Rezonans magnetyczny wykonywany w Rex Medica Sport jest jedną z najdokładniejszych metod pozwalających zdiagnozować choroby układu nerwowego.
W dniu badania pacjent nie musi być na czczo. Może zażyć również standardowo przyjmowane leki. Kobiety powinny zrezygnować z wykonywania makijażu i używania lakieru do włosów. Przed badaniem każdy pacjent powinien również zdjąć wszystkie przedmioty metalowe. Kosmetyki, biżuteria, czy usuwalne metalowe protezy dentystyczne mogą zaburzać obraz. W pomieszczeniu, w którym przeprowadzany jest rezonans magnetyczny temp. może dochodzić nawet do 26˚C. Z uwagi na fakt, iż badanie przeprowadzane jest w ubraniu najlepiej ubrać się lekko. Przed badaniem pacjent otrzymuje środek kontrastowy, który uwidacznia m.in. rozwijające się stany zapalne oraz zmiany o charakterze nowotworowym.
Wszechstronne badanie, które umożliwia skuteczną diagnozę i podjęcie odpowiedniego leczenia
Rezonans magnetyczny jest badaniem wykorzystywanym do wykrywania zmian chorobowych w tkankach, zwłaszcza zasłoniętych kośćmi. Najczęściej dotyczy badania mózgu, kręgosłupa, badania stawów, jamy brzusznej, miednicy, mięśni, serca, układu moczowego, czy dróg żółciowych. Jak wynika z wieloletniego doświadczenia Rex Medica Sport obrazowanie tą metodą wykorzystywane jest w badaniach praktycznie całego ciała. Badanie MRI ułatwia również rozpoznanie chorób nowotworowych w początkowym etapie. Wskazaniem do badania są wady rozwojowe, jak i niektóre choroby i schorzenia ośrodkowego układu nerwowego. Badanie pozwala również wykryć zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, chorób otępiennych (np. Parkinson, Alzheimer), a także zaburzeń neurologicznych i stwardnienia rozsianego.